ДОГО 'КРАЄЗНАВЧЕ ТОВАРИСТВО 'РІДНОКРАЙ'

Лісу потрібен статус лісопарку
          

Біля  житлового масиву Північний у Дніпропетровську є прекрасний сосновий ліс площею близько 60 гектарів. Його посадили в середині ХХ століття працівники Дніпропетровської дистанції  захисних лісонасаджень Придніпровської залізниці для зупинення  пісків, що інтенсивно наступали на колії. Рельєф залишили природним і він сьогодні  радує око своїми пагорбами і впадинами. Ще до 1990-х років тут було невеличке озерце, яке живилося підземними джерелами і в ньому навіть водилися карасі. На той час ця земля і ліс були закріплені за залізницею.

Житломасив Північний, який бурхливо розвивався в останні кілька десятиріч минулого століття, в народі почали називати „столицею залізничників”, оскільки їх тут проживає багато тисяч. Зрозуміло, що новонасаджений ліс, який спочатку виконував чисто господарську функцію, незабаром перетворився у справжню зону відпочинку.

Багатоповерхові будинки розташовані біля великої кількості промислових підприємств, у тім числі новостворених, що негативно впливає на навколишнє середовище. „Зелений друг” у якійсь мірі знижує техногенний тиск.

Придніпровська залізниця приділяла значну увагу не тільки догляду за деревами, а й багато робила для облаштування тут культурного дозвілля своїх працівників. Зокрема, були встановлені лавочки для відпочинку, спортивні знаряддя, обладнаний куточок для розваг дітей тощо.

На початку нинішнього століття цей ліс передано на баланс міськради. З появою нового господаря справи в неофіційній зоні відпочинку погіршилися. Поступово почали зникати лавочки, приходити в непридатність нехитрі дитячі атракціони, вже немає і озера, яке, при справжньому господарю, можна б підчистити і облагородити, а навколо нього, як було раніше, облаштувати місця для відпочинку.

Приваблює відвідувачів і Храм Божої Матері Іверської, який знаходиться в цьому лісі. Тож наплив людей сюди, особливо у великі релігійні свята, значно збільшується. Біля Храму обладнаний прекрасний дитячий майданчик, до нього прокладена асфальтована дорога. Але погляньмо, що робиться навколо – вже через якихось кілька десятків метрів вся земля усіяна різноманітним сміттям.

Із таким становищем не хочуть миритися небайдужі люди. Тут нерідко можна бачити місцевих жителів, які з власної ініціативи уже не перший рік безкоштовно прибирають забруднені ділянки, бо їм боляче дивитися, як якісь негідники знущаються над Природою.

Хоча ентузіасти виконують велику за обсягом роботу, але цього недостатньо, бо, як відомо, чисто не там, де прибирають, а там, де не смітять. У вихідні, святкові і навіть у буденні дні до лісу приходять цілими ватагами не тільки місцеві жителі. Почали приїжджати сюди горе-відпочиваючі на автомобілях і з інших куточків міста. Часто-густо після їхніх пікніків залишаються купи пляшок, одноразового посуду та іншого сміття, включаючи шприци, а також непогашені вогнища, внаслідок чого вже не раз виникали пожежі, для ліквідації яких доводилося залучати і місцеві підрозділи МНС.

Настав час перетворити цей невеличкий ліс, який уже давно став масовою зоною відпочинку, у лісопарк. Відтак, зникло б чимало проблем, пов’язаних із антисанітарією, пожежною безпекою тощо. Зеленому масиву необхідний догляд спеціалістів, які б не тільки слідкували за деревами, при необхідності підрізали їх, розчищали, а в окремих місцях і насаджували нові. Безумовно, для цього необхідно виділити із місцевого бюджету відповідні, хоча б мінімальні, кошти на догляд і подальше впорядкування такого прекрасного рукотворного зеленого куточку.

 

Людмила КОВТОНЮК

 Создан 30 ноя 2011  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником