ДОГО 'КРАЄЗНАВЧЕ ТОВАРИСТВО 'РІДНОКРАЙ'

Велопохід із Дніпропетровщини по Приазов"ю

Козацькими і махновськими шляхами                     Південна «столиця» махновщини

         Новоспасівка вже почала відлік третьої сотні літ. Це колишня козацька станиця, зараз названа Осипенко в честь відомої землячки-льотчиці. У 1918 році тут народ піднявся на боротьбу за свою волю і масово влився в повстанську селянську армію Нестора Махна. Звідси вийшло багато повстанських командирів, у тому числі начальник штабу Віктор Білаш, який залишив детальні спогади «Дорогами Нестора Махна» у доопрацюванні свого сина Олександра, що побачили світ лише в 1993 році. Можна назвати ще добре відомих Трохима Вдовиченка, Василя Куриленка, Мартина Фоменка та інших керівників селянського руху, багато з яких пройшли горнило Першої світової війни.

         О 8 ранку 24 липня ми в'їхали на околицю села і спинилися біля магазину. До нас підійшла літня жіночка і з захопленням почала розглядати букет безсмертників, які подарував Володимир Саєнко, зірвавши їх поруч із садибою. Нею виявилася Ніна Іванівна Зюзь (Колесніченко), яка народилася на Донбасі, де в степу ростуть такі квіти, що нагадали їй дитинство та ранню юність. Частину букету подарували цій жіночці, яка розповіла нам багато цікавих деталей із життя села, куди прибула працювати ветеринаром за направленням. Потім поїхали в центр через місток на річці Берда, по якій свого часу поверталися із походів запорожці. У музеї зустріли директора Олега Будяка, який детально розповів нам про історичні події в регіоні у розрізі тем нашого походу. Домовилися, що назавтра з ним поїдемо маршруткою до Бердянська, щоб зустрітися із журналістами газет «Південна зоря» та «Бердянські відомості», місцевого телебачення та радіо, а також працівниками відділу культури райдержадміністрації з приводу обговорення майбутніх туристичних маршрутів. Є така думка, щоб Великомихайлівку (Дібрівку), Гуляйполе і Осипенко (Новоспасівку) об'єднати в одне туристичне кільце.

Ночувати поїхали на берег водосховища на Берді, а наступного дня вже були у Бердянську. День був напруженим. Крім учора наміченого, рішали деякі питання і з приватними підприємцями, які зацікавилися нашими дослідженнями краю, у тому числі з Вадимом Саввоном, земляком відомого генерала Григоренка із Борисівки, та Назаром Філатовим, який запропонував зупинитися на ніч на його дачі. Так ми на десятий день велопоходу вперше і востаннє відпочивали у затишній і майже домашній обстановці.

Надалі наш шлях продовжився понад Азовським морем. На три дні зупинилися на дикому пляжі в Луначарському за Бердянськом, а потім вирушили до Приморська (колишній Ногайськ). Перед райцентром з'їхали по Борисівському спуску до моря і – знову в дорогу. У Приморську побували у музеї, де довідалися з вуст наукового співробітника Ольги Никульчої , куди поділася ногайська орда з приходом росіян у ці краї, та багато інших цікавих речей з історії краю. Дали інтерв'ю місцевим журналістам із газети «Приморський степ» на чолі з редактором Вікторією Горбатко та телерадіокомпанії «Юг» (кореспондент Ірина Маркович, оператор Олександр Сливин).

І знову – міжнародною трасою Одеса-Ростов. Спинилися надвечір обабіч перед с.Орлівка. Наступного дня повернули у бік моря, проїхали Орлівку, де нам чимало розповіли переказів про махновців. Зупинилися знову на дикому морському пляжі за селом Райнівка, де пробули 2 дні. Там є затока із лікувальними грязями, якими ми теж скористалися. Правда, другого дня піднявся шторм і піщана буря. Тільки тепер ми сповна зрозуміли, що це таке, коли тисячі піщинок впиваються в тіло.

На зворотному шляху до траси теж спинялися для спілкування з місцевими жителями, про що ретельно фіксували у похідному журналі. По обіді були вже в райцентрі Приазовське. Відвідали музей та редакцію газети. Відомостей про перебування Махна тут немає. Після цього взяли курс на Національний історико-археологічний заповідник «Кам'яна могила», що неподалік Мелітополя.Обновлен 10 июн 2012. Создан 08 янв 2012  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником