ДОГО 'КРАЄЗНАВЧЕ ТОВАРИСТВО 'РІДНОКРАЙ'

До 125-річчя народження Н.І. Махна

Нестор Махно фотокалейдоскоп. 

 

____№ __5___                            

18 лютого 2012 р.                     

 

  Прем'єр-міністру України

                                           Азарову М.Я.

                                            вул.Грушевського,12/2, м.Київ, 01008

 

                                                Голові Національного Банку України

                                                Арбузову С.Г.

                                               вул.Інститутська, 11б, м.Київ, 01601

 

Про випуск ювілейної монети

з нагоди 125-річчя від дня

народження Н.І.Махна

 

            Шановний Микола Янович!

                                   Шановний Сергій Геннадійович!

 

         Згідно з Постановою Правління Національного Банку України №8 від 14.01.2005 року «Про порядок затвердження Інструкції про організацію виготовлення, випуску в обіг і реалізації пам'ятних монет України та сувенірної продукції» прошу передбачити випуск ювілейної монети з нагоди 125-річчя народження Н.І.Махна – до 8 листопада 2013 року.

        Не зважаючи на його неординарність, Нестор Іванович Махно і сьогодні залишається однією із найпопулярніших історичних особистостей в Україні – як керівник найбільшого повстанського селянського руху на планеті у ХХ столітті. Враховуючи це, звертаюся до Вас від імені ДОГО КТ «Ріднокрай», одним із напрямків роботи якого є дослідження тих буремних часів (зокрема, у 2011-2013 роках ми проводимо регіональну експедицію «Дорогами Нестора Махна»), реалізувати цю пропозицію у плані випуску ювілейних монет у 2013 році.

         Додаток: Історична довідка про Н.І.Махна – 1 сторінка.

 

З повагою

Голова Правління                                    Б.М.Ковтонюк

 

 

 

 

 

 

                                                ІСТОРИЧНА ДОВІДКА

          Нестор Іванович Махно народився 8 листопада (26 жовтня за ст.ст.) 1888 року у м.Гуляйполе Запорізької області (на той час однойменне село Олександрівського повіту Катеринославської губернії) у багатодітній селянській родині. Коли Нестору не було й року, помер батько, а мати з 5-ма синами залишилася у значній матеріальній скруті. Нестору з малих років довелося заробляти на хліб.

          У 1906 році Нестор Махно став членом підпільної організації «Спілка бідних хліборобів». Із 1908 по 1917 роки перебував у в’язницях (останні шість – у Бутирській у Москві) за причетність до політичної організації. Вийшов на волю після Лютневої революції в Росії.

          На 1917-1921 роки припадає найактивніший період діяльності Н.І.Махна. Саме тоді він став керівником найбільшого на планеті повстанського селянського руху минулого століття: в окремі періоди його армія (разом з обозом) сягала за двісті тисяч чоловік.

          Не зважаючи на анархічний світогляд, Н.І.Махно тричі укладав угоди з Червоною Армією (з тактичних міркувань). Нагороджений орденом Бойового Червоного Прапора №4 у 1919 році за військові дії проти Денікіна в Приазов'ї.

         Нестор Махно – неперевершений тактик ведення партизанської війни. Саме він вперше використав для цього тачанки. Його бойовий досвід широко вивчався у багатьох країнах світу, у тому числі і в Радянському Союзі. Багато чого Батько Махно успадкував від древніх предків – запорожців, на теренах Вольностей яких, переважно, і формувалася його селянська армія.

Після еміграції в 1921 році перебував у Румунії, Польщі, Німеччині, Франції. Помер 25 липня 1934 року у Парижі. Урна з його прахом під номером 3934 замурована на паризькому цвинтарі Пер-Лашез поруч із останками комунарів.

         Вперше масове відзначення пам'яті Нестора Махна відбулося на його батьківщині у 1998 році з нагоди 110-річчя із дня народження. Відтоді практично щороку проводяться різні заходи – науково-практичні конференції, художні фестивалі, спортивні змагання тощо. За останні два десятиліття видано про Батька Махна чимало документальних та художніх книг, фільмів, наукових праць.

        Безумовно, щоб об’єктивніше оцінити ватажка селянства, треба ще глибші дослідження архівних документів, які розпорошені не тільки по Україні, а й Росії, Білорусії, Румунії, Польщі, Німеччині, Франції та інших країнах. На сьогодні вони не вивчені і на третину. І все ж, не зважаючи на всі плюси і мінуси в його біографії, нам варто вшанувати пам'ять про цю легендарну особистість, інтерес до якої є не тільки на його батьківщині, а й у різних куточках світу.

                      Борис КОВТОНЮК, голова правління Дніпропетровської обласної громадської                          організації «Краєзнавче товариство «Ріднокрай»

 

          Звертаємось до інших громадських організацій, окремих громадян, колекціонерів-нумізматів та всіх небайдужих до вітчизняної історії підтримати нашу ініціативу з приводу випуску ювілейної монети до 125-річчя з дня народження Н.І.Махна і терміново направити відповідні звернення.

                    Правління ДОГО «Краєзнавче товариство «Ріднокрай»

 

 
План випуску пам'ятних монет на 2013 рік - жовтень


"Нестор Махно" (1888 – 1934)  2    CuNiZn  31,0  "спеціальний анциркулейтед" 20 000 жовтень

 Обновлен 19 сен 2013. Создан 31 янв 2012  Комментарии       
Всего 1, последний 6 лет назад
dimchik.ttc 14 окт 2012 ответить
Выдающаяся личность Нестор Иванович Махно - достоин увековечивания на металлических деньгах свободной Украины, за которую он боролся. Хорошо, что его имя возвращается из небытия. Ставятся памятники, открываются мемориальные доски, проводятся фестивали. Интерес к нему есть не только в России или Украине, но и других странах.
Член Национального союза журналистов Украины
Член областного отделения Национального олимпийского комитета Украины
Дмитрий Куценко
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником