ДОГО 'КРАЄЗНАВЧЕ ТОВАРИСТВО 'РІДНОКРАЙ'

ЕКСПЕДИЦІЯ: У ПОШУКАХ ВИКОПНОЇ ФАУНИ, ЯКІЙ 40 МІЛЬЙОНІВ РОКІВ!
Неординарний дніпровський краєзнавець, аматор-палеонтолог, головний інженер Державного регіонального проектно-вишукувального інституту «Дніпродіпроводгосп» Віктор Дем’янов організував чергову експедицію до Рибальського кар’єру для дослідження Мандриківської викопної фауни.

Рибальський кар’єр – єдине у Європі місце виходу на поверхню «Мандриківських верст» з унікальною викопною фауною молюсків, що населяли прибережні води на той час субтропічного верхньоеоценового моря близько 40 мільйонів років тому. Приблизно у той час на територію нашої області зайшли води Північної Атлантики, які геологи назвали Мандриківським морем, а теплий клімат сприяв розвою багатющої фауни.

Звідки ж назва? Справа у тому, що у 1882 році на садибі німця О.О.Освальда у селищі Мандриківка (зараз житловий масив Перемога обласного центру) в районі нинішнього інституту фізкультури і спорту під час риття колодязя була виявлена рідкісна фауна древніх молюсків. Саме від назви поселення і введена в науковий обіг в усьому світі, насамперед серед європейських дослідників, ця викопна фауна. Аналогічні цінні знахідки виявлені по обидва боки Дніпра і під час будівництва мостів, метро та інших підземних робіт.

В експедиції взяли участь вчені, краєзнавці, юннати. Безумовно, основними фігурантами заходу були Віктор Дем’янов, який зібрав велику приватну колекцію зразків Мандриківської викопної фауни і став одним із героїв книги «Унікальні люди Придніпров’я» (Борис Ковтонюк, 2017), та Анатолій Березовський, професор, доктор геологічних наук, член-кореспондент Гірничої Академії України, декан геолого-екологічного факультету Криворізького національного університету.

Окрім них, були: батько і син Петро та Павло Чегорки, перший – голова Дніпровського осередку Українського товариства охорони птахів, головний редактор еколого-краєзнавчого часопису «Свята справа-ХХІ», другий – член обласного осередку УТОП; доцент Металургійної Академії України Володимир Бінкевич, краєзнавець, автор декількох книг з історії нашого краю, з дружиною Галиною Федорівною, теж краєзнавцем; батько і син Володимир та Вадим Манюки – доценти Дніпровського національного університету (геолог і біолог) та інші. Цікаво, що розкопки привабили і юних натуралістів, зокрема, семикласника Кам’янської гімназії № 39 Віталія Латманізова та дніпрянина третьокласника Мирослава Манюка.

Для проведення розкопок взято офіційний дозвіл в адміністрації кар’єру, у ТОВ «ХайдельбергГраніт». Кожен учасник експедиції мав право взяти на згадку щось із власноруч знайденого, а найцінніші, рідкісні, чи невідомі екземпляри були передані для подальшого дослідження. За три дні відшукано більше 2 тисяч зразків викопної фауни.

 Создан 29 мая 2017  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником