ДОГО 'КРАЄЗНАВЧЕ ТОВАРИСТВО 'РІДНОКРАЙ'

П"ять років пошуків і знахідок

Дотик до таємниць історії 

  ЗВІТНА ДОПОВІДЬ

голови Правління ДОГО «Краєзнавче товариство «Ріднокрай» Бориса Ковтонюка за період роботи Товариства з 21 січня 2008 по 8 лютого 2013 років

 

Враховуючи те, що серед головних мети та завдань Товариства є проведення експедицій та походів, то саме у цьому напрямку і здійснювалася основна діяльність. Якщо 2008 рік був етапом становлення та підготовчої роботи до виконання статутних положень, то вже з 2009-го розпочато конкретну роботу у сфері краєзнавчих досліджень.

У 2009-2010 роках проведено комплексну (авто-вело-водо-пішохідну) експедицію «Запасний шлях «із варягів у греки», або Таємними дорогами запорозьких козаків» по степових річках та їх берегах на маршруті Дніпропетровськ-Маріуполь. Різнобічну (інформаційну, організаційну, матеріальну тощо) допомогу надали: голова Правління «Асоціації фермерів та приватних землевласників Криворізького району Дніпропетровської області» М.В.Кондратенко; керівники дніпропетровської фірми з виготовлення гумових човнів «Барк» (фізична особа-підприємець І.Б.Допрінда); Дніпровського територіального управління МТС (В.П.Бекрін); Васильківського (В.В.Даценко), Павлоградського (В.І.Прохор), Новомосковського (С.О.Смільський) держлісгоспів; Головного державного управління охорони, використання і відтворення водних живих ресурсів та регулювання рибальства у Дніпропетровській області (О.Б.Бутов); служби воєнізованої охорони Придніпровської залізниці (В.П.Кретина); дорожньої мостовипробної станції Придніпровської залізниці (В.М.Киричко); ряду райдержадміністрацій і районних рад області на даному маршруті та інші.

Окремо необхідно назвати деяких фахівців, зокрема, директора Дніпропетровського обласного центру з охорони історико-культурних цінностей археолога Л.М.Голубчик; заступника головного інженера, а згодом головного інженера Державного регіонального проектно-вишукувального інституту «Дніпродіпроводгосп» гідролога В.В.Дем'янова; кандидата геологічних наук доцента кафедри геології Дніпропетровського національного університету В.В.Манюка; доктора історичних наук, професора, завлабораторією археології Придніпров'я ДНУ І.Ф.Ковальову та старшого наукового співробітника цієї лабораторії В.М.Шалобудова.

По Донбасу основними консультантами були: професор Донецького національного університету завкафедрою історіографії В.О.Пірко; археолог Донецького обласного краєзнавчого музею Е.Є.Кравченко; директор Донецької філії Державного регіонального проектно-вишукувального інституту «Дніпродіпроводгосп» В.І.П'явка; співробітники Маріупольського краєзнавчого музею; краєзнавець із Маріуполя В.Г.Стреглов та інші. Безумовно, назвати всіх, хто допомагав у проведенні першої в Україні такої експедиції, просто неможливо. Серед неназваних – десятки добровільних помічників, місцевих краєзнавців, часто-густо навіть випадкових людей.

Для консультацій і можливого подальшого співробітництва навесні 2011 року представники Товариства провели зустрічі у Києві на рівні заступників директорів із наукової роботи Інституту гідробіології та Інституту археології Національної Академії наук України (В.М.Якушиним і Г.Ю.Івакіним) і науково-дослідного інституту пам'яткоохоронних досліджень Міністерства культури і туризму Т.А.Бобровським та іншими науковцями.

У 2011-му розпочато одночасно дві трирічні комплексні експедиції: «Козацький зимівник» (у межах Дніпропетровської області) та «Дорогами Нестора Махна» – міжрегіональну. Зокрема, в рамках двох останніх вже проведено походи по багатьох районах Дніпропетровщини. Це, насамперед, Покровський, Васильківський, Новомосковський, Нікопольський, Широківський, Верхньодніпровський, Дніпропетровський, П'ятихатський, Синельниківський та інші. Окрім того, у 2011 році був здійснений міжобласний 19-денний велопохід «Козацькими і махновськими шляхами» із Дніпропетровська до Мелітополя через село Великомихайлівку Покровського району Дніпропетровської області та населені пункти Гуляйпільського, Пологівського, Куйбишевського, Бердянського, Приазовського, Приморського, Мелітопольського районів Запорізької області із відвідуванням національного заповідника «Кам'яна могила». У 2011-2012 років були пішохідні краєзнавчі походи козацькими і махновськими шляхами у Херсонській області.

Діяльність Товариства широко висвітлювалася у Всеукраїнських газетах «Голос України», «Сільські вісті», «Придніпровська магістраль», обласних – «Зоря», «Вісті Придніпров'я», на кількох телеканалах, в еколого-краєзнавчому часописі (журналі) «Свята справа-ХХІ», ряді районних газет Дніпропетровщини, а також ЗМІ інших регіонів України і навіть зарубіжжя, про що свідчать численні повідомлення в Інтернеті.

Крім того, проведені зустрічі із демонструванням фотовідеоматерілів в обласній науковій бібліотеці (вул.Савченка, 10), тричі – в клубі історичної справедливості (вул.Фучіка, 1-а), зустрічі в кількох школах (зокрема, Покровського, Новомосковського районів). За підсумками першої експедиції голова Правління 23 березня 2011 року виступив на науково-практичній конференції «Культурні традиції української нації» у Дніпропетровському університеті внутрішніх справ із доповіддю «Таємні дороги запорожців» (текст виступу опубліковано у збірнику матеріалів конференції).

Від імені Товариства 18 лютого 2012 року Голова Правління звернувся до Прем'єр-Міністра України М.Я.Азарова та Голови Національного Банку України С.Г.Арбузова з офіційним листом «Про випуск ювілейної монети з нагоди 125-річчя від дня народження Н.І.Махна» і закликав інші громадські організації, нумізматів та зацікавлених осіб підтримати ініціативу. У жовтні 2013 року така монета номіналом 2 гривні у кількості 20 тисяч повинна надійти у відділення Нацбанку.

Оскільки з технічних (невідомих) причин перший сайт Товариства став недоступним для користування, 4 січня 2011 року створено новий, де частково відображається багатогранна діяльність організації. За роботу сайту відповідає член Правління прес-секретар Л.В.Ковтонюк.

Частина членів Товариства, окрім співробітництва із ЗМІ, працює над матеріалами для книг із краєзнавчої тематики. Так, у 2010 році вийшла друком книга «Нестор Махно. Біографічний довідник» – перша такого типу в Україні – (автори Борис Ковтонюк і Людмила Ковтонюк), зараз автори до 125-річчя з дня народження Н.І.Махна готують друге видання цієї книги – з доповненнями, бібліографією, біографічним та географічним покажчиками. У 2012-му Б.М.Ковтонюк закінчив велику за обсягом (із 410 фотографіями) книгу краєзнавчих нарисів «Січеславщина козацька. Учора, сьогодні, завтра», нині працює над другою книгою із серії «Легенди Дібрівського лісу». Н.М.Нечипоренко підготувала оригінальну книгу дитячого фольклору і продовжує працювати у цьому напрямку, М.М.Нечипоренко сприяв виданню і редагував книгу Валентина Василенка із Синельниківського району «На зламі. Документальна проза про те, чим обернулася для українського села, колиски нації та держави, злочинна аграрна реформа» та ряду інших.

До участі в експедиціях залучалися і не члени Товариства. Зокрема, у водних походах: Д.Г.Рожко, О.А.Воробей, А.О.Борисенко, О.С.Колесникова із Дніпропетровська, у велосипедних – Ю.П.Павлюченко із Верхньодніпровська, П.М.Бабець із Межової та інші. Перші два краєзнавці брали активну участь і в авто-пішохідних походах.

За 5 років юридичним та фізичним особам від імені Товариства направлено 133 офіційні листи. На більшість із них отримано відповіді. На жаль, частина юридичних осіб знехтувала на запити громадської організації з приводу підготовки двох останніх експедицій. Насамперед, це стосується ряду райдержадміністрацій (а паралельно – і тих же районних рад) області, які взагалі ніякої відповіді не дали в порушення законодавства, а дехто відбувся формальною відпискою.

Яскравим прикладом «печерного бюрократизму» може служити відповідь керівника апарату Синельниківської райдержадміністрації В.Б.Воробйова (виконавець Красько, тел.05663-42-4-58) № 05-515/0/2-11 від 01.04.2011р.: «На Ваш лист від 16 лютого 2011 року №32, 33 щодо історико-краєзнавчої експедиції «Козацький зимівник» та «Дорогами Нестора Махна» Синельниківська районна державна адміністрація повідомляє, що в Синельниківському районі відсутні кандидатури, які б могли прийняти участь у написанні колективної книги під умовною назвою «Фанати Придніпров'я». Щось зрозуміли? На городі бузина, а в Києві – дядько.

Справа в тому, що для складання Товариством перспективного плану експедицій у листі, крім прохання надати попередню інформацію про козацькі зимівники та перебування повстанської селянської армії Н.І.Махна на Синельниківщині, призначити відповідальну особу в районі для співробітництва, додатково було висловлене ще одне: запропонувати кандидатури героїв нарисів для майбутньої книги під умовною назвою «Фанати Придніпров'я», яку планують написати члени Товариства про неординарних людей області. В інших районах все чітко зрозуміли, а ось у Синельниковому вирішили «зіграти в дурочку». А що залишається робити, коли це – єдиний район на Дніпропетровщині, де немає районного музею (правда, в Юр'ївському районі, який порівняно недавно відокремлений із Павлоградського, теж поки що немає такого, але матеріали про новостворений район є у Павлограді). Про яку ж краєзнавчу обізнаність із багатющою історією рідного краю може йти мова? Саме в такому середовищі і «виростають Івани, які не пам’ятають свого роду».

За звітний період діяльність Товариства 1 раз перевірялася Головним управлінням юстиції у Дніпропетровській області. Згідно з актом перевірки від 21.10.2011 року зауважень немає, організація здійснює діяльність на виконання статутних завдань. У нинішньому році наша громадська організація (як і всі інші, хто знаходиться у Дніпропетровську) переведена на облік у міське управління юстиції. Необхідна документація на перереєстрацію була подана і 6 лютого отримано нову довідку АА №827705 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ).

Безумовно, діяльність Товариства була б успішнішою при більшому сприянні з боку місцевої влади та наявності додаткової фінансової допомоги. Тому, вважаю, у пошуках спонсорів і благодійників нам усім ще треба багато працювати, насамперед, новообраному керівництву.

Пропоную при складанні перспективних планів внести на розгляд такі питання: після завершення у 2013 році експедицій «Козацький зимівник» та «Дорогами Нестора Махна» організувати у 2014-2017 роках одночасно ще дві: «Поневолення Козацьких Вольностей» – як продовження попередніх досліджень із козацької тематики, а також, враховуючи неабиякий інтерес суспільства до непростого періоду визвольних змагань українського народу у 1917-1921 роках та участь у ньому селян-повстанців, насамперед, степового регіону, важливість тих часів для розуміння сьогодення, продовжити експедицію із вивчення даного періоду за попередньою назвою – «Дорогами Нестора Махна».

 

Витяг із протоколу №1

загальних звітно-виборних зборів Дніпропетровської обласної громадської організації «Краєзнавче товариство «Ріднокрай»

                                                           від  8 лютого 2013 року

 

                   Черга денна:

 

1.Звіт про діяльність Товариства з 21 січня 2008 року по 8 лютого 2013 року.

Доповідач Голова Правління Б.М.Ковтонюк

2.Звіт про роботу Ревізійної комісії з 21 січня 2008 року по 8 лютого 2013 року.

Доповідач Голова Ревізійної комісії Нечипоренко М.М.

3.Вибори Правління Товариства.

Інформація Нечипоренко Н.М.

4.Вибори Ревізійної комісії.

Інформація Ковтонюк Л.В.

5.Різне

 

Слухали: Звіт Голови Правління Ковтонюка Б.М. про роботу Товариства з 21 січня 2008 року по 8 лютого 2013 року.

В обговорені взяли участь: Нечипоренко Н.М., Ковтонюк Л.В., Третьяк Ю.М.

Ухвалили: 1. Звіт Голови Правління Ковтонюка Б.М. про роботу Товариства з 21 січня 2008 року по 8 лютого 2013 року схвалити.

Голосували: одноголосно.

2.У 2013 році продовжити комплексні експедиції «Козацький зимівник» та «Дорогами Нестора Махна».

Відповідальні: Правління Товариства. Термін – 2013 р

3.На 2014-2017 роки запланувати експедицію «Колонізація козацьких Вольностей» (переважно в межах Дніпропетровщини) та продовжити експедицію «Дорогами Нестора Махна» - міжрегіональну.

Відповідальні: Правління Товариства. Термін – 2013-2017 роки.

4.Збирати краєзнавчі матеріали на іншу тематику з подальшим використанням у ЗМІ та книгах.

Відповідальні: Правління Товариства. Термін - постійно.

5.Правлінню Товариства приділити більше уваги по залученню спонсорської допомоги.

 

Слухали: Звіт Голови Ревізійної комісії Нечипоренка М.М. про роботу Товариства з 21 січня 2008 року по 8 лютого 2013 року.

Ухвалили: Акт Ревізійної комісії схвалити.

Голосували: одноголосно

 

Слухали: Інформацію Нечипоренко Н.М. про вибори Правління  Товариства.

     Ухвалили:Обрати Правління Товариства у такому складі:

Ковтонюк Б.М. – Голова Правління

     Нечипоренко Н.М.– член Правління

     Ковтонюк Л.В – член Правління, прес-секретар

     Голосували: одноголосно.

 

Слухали: Інформацію Ковтонюк Л.В.  про вибори Ревізійної комісії   Товариства.

Ухвалили:

1.Обрати Ревізійну комісію у такому складі:

Нечипоренко М.М - Голова комісії

     Третьяк Ю.М. – член комісії;

     Марченко С.Г. – член комісії.

     Голосували: одноголосно.

 

Голова зборів                                           М.М.Нечипоренко

Секретар зборів                                        Л.В.КовтонюкДніпропетровська обласна громадська організація «Краєзнавче товариство «Ріднокрай» із вдячністю прийме безповоротну фінансову та матеріальну допомогу від фізичних і юридичних осіб, яким не байдужа історія нашого краю та краєзнавчі пошуки Товариства.

Наші реквізити: 49124, м.Дніпропетровськ, Акціонерний Банк «Експрес Банк», р/р 260020739621, МФО 306964
ДОГО КТ «Ріднокрай»

З повагою Правління Товариства Обновлен 16 мар 2013. Создан 18 фев 2013  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником