ДОГО 'КРАЄЗНАВЧЕ ТОВАРИСТВО 'РІДНОКРАЙ'

ІСТОРИЧНІ ТАЄМНИЦІ ТРЕБА РОЗКРИВАТИ

Фрагменти експедиції «Козацьке ПрисамарДніпропетровська обласна громадська організація «Краєзнавче товариство «Ріднокрай» із нинішнього року активізувала в рамках постійно-діючої комплексної експедиції «Придніпров'я – край козацький!» цілеспрямоване дослідження за темою «Козацьке Присамар'я». Уже проведено кілька водних, пішохідних та автомобільних походів.

Присамар'я привернуло увагу не тільки з історичної, а й природоохоронної та інших точок зору. Із частиною цього регіону ми детальніше знайомилися під час проведення авто-вело-водо-пішохідної експедиції «Запасний шлях «із варягів у греки», або Таємними дорогами запорозьких козаків» степовими річками та їх берегами від Дніпропетровська до Азовського моря у 2009-2010 роках. За матеріалами експедиції написана ілюстрована книга «Таємні дороги запорожців». Саме при її підготовці виявилося, що ще за старих козацьких часів існувала Самарська Товща (ліс) довжиною 182 версти і шириною в окремих місцях до 25 верст. Сьогодні всього цього немає, про що побіжно описано у названій книзі. Щоб детальніше і різнобічно вивчити тему, нашим краєзнавчим товариством вирішено провести кількарічну авто-вело-водо-пішохідну експедицію від витоків Самари на Донбасі по Харківській і Дніпропетровській областях – до впадіння її у Дніпро.

У кінці серпня ми здійснили ще один – автомобільний – похід понад Самарою. На цей раз – у район колишніх козацьких поселень Червоний (Красний) Кут та Піщаний Кут (Піщанка). У складі виїзної групи – голова правління товариства Борис Ковтонюк, прес-секретар Людмила Ковтонюк, шеф-редактор газети «Частный предприниматель» Віктор Качанов та співробітник цієї газети Тетяна Качанова.

У Новомосковську є десять кутків, назви яких пов'язані з історією козацтва, зокрема, Самарської паланки. Раніше ми побували майже в усіх, а зараз дійшла черга до найцікавішого – Червоного Кута. Чим він виділяється серед інших? Насамперед – це єдина частина нинішнього міста Новомосковськ на лівому березі Самари. Саме тут був старий міст і перевіз через Самару. Жителі поселення отримували значні прибутки з перевозу і були найзаможнішими в окрузі. Зрозуміло, у них були кращими і помешкання, і одяг, і прикраси тощо. Як кажуть місцеві старожили: «В усьому кут був красним». Очевидно, звідси і назва.

Нам поталанило, що під час 8-денного водного походу по Самарі та її притоках у першій декаді липня нинішнього року доля звела у селі Новоселівка Новомосковського району із місцевим краєзнавцем із Піщанки Володимиром Артеменком. Тож на цей раз він погодився бути нашим гідом по навколишній місцевості.

Ми побували не тільки на двох колишніх перевозах (через Самару і Самарчук), а й на місці старого козацького поселення у лісі, що поруч із нинішнім Червоним Кутом. Сліди від старих помешкань залишилися у вигляді домашніх рослин (хміль тощо). Місцеві жителі біля колишніх будівель знаходили багато кованих цвяхів, монет козацьких часів, залишки кераміки та інші речові докази. Очевидно, фундаментів із каміння під хати тоді не ставили (просто його у цій місцевості і немає). Безумовно, для детальнішого вивчення теми потрібні наукові дослідження археологів. Один із шляхів від перевозу через Самару пролягав до козацького Самарського Пустинно-Миколаївського чоловічого монастиря, відомого з кінця 16 – початку 17 століть. Другий – до притоки Самари Самарчук і через ще один перевіз – до Піщанки і далі. На цьому шляху зараз упорядкована дорога по вулиці Шосейна.

Свій невеличкий табір для відпочинку ми розбили на березі Самарчука на одній із околиць Піщанки неподалік від старовинного перевозу. Це прекрасне місце запропонував Володимир Артеменко. Перед тим оглянули село, де напередодні навчального року відзначали 100-річчя місцевої школи і на святі побували близько тисячі випускників різних років та гостей.

У ході чергового походу зібрано чимало інформації та переказів старожилів про навколишню місцевість, що у перспективі ввійдуть у книгу під умовною назвою «Козацьке Присамар'я».Обновлен 03 сен 2014. Создан 01 сен 2014  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником